Dostępne w sprzedaży profesjonalne wagi platformowe, zwane również potocznie wagami pomostowymi, w oparciu o ustawę z dnia 11 maja 2001 roku (odnoszącej się do prawa o miarach) muszą posiadać tak zwaną legalizację w momencie, gdy używa się ich do celów handlowych. Nic więc dziwnego, że dużo osób zwraca na to uwagę.
Dlatego też między innymi profesjonalny producent wagi platformowej powinien w swojej ofercie mieć produkty, posiadające tego typu potwierdzenia. Co należy jeszcze o nich wiedzieć? Tego dowiesz się podczas lektury poniższego tekstu.
Czym jest legalizacja?
Waga platformowa (posiadająca legalizację) powinna mieć tablicę znamionową, określającą jej dokładność oraz precyzję. Dzięki temu jej nabywca będzie miał pewność, że tego typu zakupiony przez niego produkt z pewnością go nie zawiedzie.
Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, poczty, sklepów itp. Waga platformowa w tego typu placówkach musi być nieomylna, jeżeli chce się mówić o efektywnej oraz sprawnej pracy.
Kiedy trzeba odświeżyć legalizację?
Nabyta waga platformowa z legalizacją nie jest produktem, który z takim poręczeniem będzie funkcjonował przez cały czas. Istnieją w tym przypadku oczywiście ograniczenia czasowe, które nakazują jego posiadaczowi sprawdzać co jakiś czas, czy wykonywane przez urządzenie pomiary rzeczywiście są tak wzorcowe, jak powinny być. Z tego powodu można wymienić 3 typy legalizacji, które przejść może waga platformowe. Są nimi:
- typ 1 – legalizacja pierwotna. Każdy klient, kupujący wagi przemysłowe platformowe, z pewnością się z nim spotkał. O legalizację w tym przypadku dba producent danego produktu, nim wprowadzi go do obiegu. Jest ona aktualna przez trzy lata (licząc od daty zawartej na tabliczce znamionowej),
- typ 2 – legalizacja ponowna. Obejmuje ona produkt, wcześniej posiadający już legalizację, która po upływie 3 lat się skończyła. Ponowny jej pomiar wykonać może Urząd Miar, którego orzeczenie będzie ważne przez 25 miesięcy,
- typ 3 – legalizacja jednostkowa. Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ona jednostkowe egzemplarze. Przeprowadzona jest ona na potrzeby konkretnego klienta, który potrzebuje sprzętu do specjalnych zadań, np. w swoim zakładzie produkcyjnym. Waga platformowa, posiadająca taką legalizację, jest zatem spersonalizowana, dzięki czemu lepiej jest w stanie wykonywać powierzone jej zadania.