Po co jest potrzebny kod LEI?

Po co jest potrzebny kod LEI?

Spora liczba podmiotów, które inwestują na Giełdzie Papierów Wartościowych zobowiązana jest do posiadania numer LEI. Obowiązek posiadania numer LEI został na nie nałożony w styczniu 2018 roku. Dla podmiotów, które muszą posiadać numer LEI wiąże się to z pewnymi wydatkami.

Kto musi posiadać kod?

Kody Lei muszą posiadać między innymi banki,instytucje finansowe, instytucje kredytowe, inwestorzy prowadzący działalność gospodarczą. W przypadku tych inwestorów kody LEI muszą posiadać tylko ci, którzy inwestują na giełdzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jako pierwsze do uzyskania kody LEI zostały zobowiązane instytucje finansowe. LEI numer muszą posiadać wszystkie podmioty, które mają obowiązek raportowania. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej LEI numer muszą posiadać wszystkie podmioty z rynków finansowych. Prawo do wydawania LEI numer w Polsce ma Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Na jego stronie mogą zarejestrować się wszyscy, którzy muszą uzyskać identyfikator LEI.

Ile to kosztuje?

Wyrobienie identyfikator LEI to netto kwota 420 zł. Identyfikator LEI musi być co roku odnawiany – za to również należy zapłacić. Polscy inwestorzy nie muszą uzyskiwać identyfikator LEI za pośrednictwem KDPW. Identyfikator transakcji LEI mogą uzyskać za pośrednictwem instytucji zagranicznych. Identyfikator transakcji LEI wprowadzono między innymi w celu zbudowania stabilnych rynków finansowych. Więcej na temat identyfikator transakcji LEI można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.