Legal Entity Identifier w skrócie LEI jest niezbędny dla wszystkich osób, które dokonują transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Kto musi posiadać Identyfikator Osoby Prawnej?
Kod LEI obecny je na rynkach już od pewnego czasu. Obowiązki z nim związane uległy jednak zmianie 3 stycznia 2018 roku. Od tej daty podmioty prawne, które nie mają kod LEI nie mogą dokonywać transakcji nie tylko na papierach wartościowych, ale także na innych instrumentach finansowych. Kod LEI musi w Polsce uzyskać bardzo duża grupa podmiotów, jeśli tego nie zrobią nie będą mogły dokonywać żadnych transakcji nie tylko na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także pozostałych europejskich rynkach. Kod LEI muszą uzyskać między innymi osoby fizyczne i spółki, które prowadzą działalność gospodarczą niezależnie od branży, banki, instytucje finansowe i kredytowe, fundusze inwestycyjne oraz fundusze emerytalne.
Gdzie można otrzymać kod?
Podmioty, które muszą posiadać kod LEI mogą otrzymać go zgłaszając się do KDPW. Uzyskanie kodu jest bardzo proste. Podmiot, który chce go otrzymać musi przede wszystkim zarejestrować się na stronie internetowej KDPW. Po pierwszym zalogowaniu,potwierdzeniu swoich danych i loginu można już dokonać zarejestrować wniosek o przyznanie kodu. Za wyrobienie kodu pobierane są opłaty. Wyrobienie kodu z opłatą na rzecz GLEIF (organizacja non profit, która wdraża kody LEI) wydatek około 500 złotych. Co roku kod należy odnawiać, a to oznacza konieczność wnoszenia kolejnych opłat.