Długą pracę każdego silnika tłokowego zapewnia układ smarowania. Transport oleju, który jest czynnikiem smarującym, do wszystkich elementów zapewniają pompy oleju.
Na czym polega ich działanie?
Pompy oleju wytwarzają w układzie smarowania ciśnienia, które sprawia, że olej jest przetłaczany do wszystkich, szczególnie tych najmocniej obciążonych elementów. W silnikach tłokowych można spotkać pompy oleju zębate. Mogą to być pompy o zazębieniu wewnętrznym lub zewnętrznym. Rodzaj pompy dobiera się pod kątem pojazdu; inny rodzaj pomp stosowany jest w przypadku silników w samochodach osobowych, a inny w samochodach ciężarowych czy maszynach rolniczych; pojazdy te potrzebują do prawidłowej pracy silnika zdecydowanie większych ilości oleju niż silniki w samochodach osobowych. W samochodach ciężarowych najczęściej stosowane są pompy o zazębieniu wewnętrznym; pompy o zazębieniu zewnętrznym, które mają wyższe prędkości obrotowe najczęściej stosowane są w samochodach osobowych.
Jakie zadania wykonują pompy oleju?
Tłoczenie oleju znajdującego się w misce olejowej to oczywiście podstawowa rola każdej pompy oleju. Olej, który tłoczony jest przez pompę olejową musi dotrzeć do wszystkich elementów ślizgowych silnika. Olej chroni także silnik przed korozją i przegrzaniem. Bez sprawnie działającej pompy oleju wykonywanie tych zadań przez olej jest niemożliwe. Nie w każdym przypadku możliwy jest remont pompy paliwa która ulega awarii. Bardzo często musi ona zostać wymieniona na nową. Z zakupem nie powinno być jednak żadnych problemów.