Znicz symbolem pamięci

Znicz symbolem pamięci

Strata bliskiej sercu osoby to niekończący się ból i smutek. Symboliczny charakter rozstania ma grób, na którym większość osób składa wiązanki, wieńce i znicze. Palący się znicz dla wielu osób stanowi swoisty łącznik pomiędzy światem rzeczywistym i duchowym.

Piękne podziękowanie

Stawiane na grobach znicze stanowią symboliczne podziękowanie dla osoby zmarłej. Współczesne propozycje zachwycają efektownym kształtem i wykonaniem, nawiązując często do egzystencjalnych symboli.

Wyjątkowy charakter mają znicze artystyczne, dostępne w różnych kształtach i kolorach. Wśród propozycji znaleźć można zarówno znicze okazjonalne, nawiązujące do pory roku, jak uniwersalne.

Sporym zainteresowaniem cieszą się znicze ledowe, dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, które wyjątkowo pięknie prezentują się przede wszystkim po zmroku, rozświetlając kolorowym blaskiem smutne okolice cmentarzy. Niezwykły blask zapewniają także znicze otwarte, palące się żywym ogniem – jasny płomień często kojarzy się z wewnętrznym oczyszczeniem oraz duchową obecnością bliskich.

Na wielu grobach pojawia się także efektywny i niebanalny znicz witraż, dopełniany często okolicznościowym nadrukiem. Równie piękny jest znicz kapliczka, który można postawić zarówno na grobie osoby dorosłej, jak i dziecka.

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań zazwyczaj decydują się na klasyczne znicze, palące się żywym, jasnym płomieniem, wiadomo jednak, że czas palenia jest w tym przypadku ograniczony – najczęściej obejmuje kilka dni. Alternatywnym rozwiązaniem są w tym przypadku znicze elektryczne, które – choć emanują sztucznym światłem – w symboliczny sposób nawiązują do pięknej, tęczowej wieczności.