Zanim kupisz pompę oleju do silnika

Zanim kupisz pompę oleju do silnika

Długą pracę każdego silnika tłokowego zapewnia układ smarowania. Transport oleju, który jest czynnikiem smarującym, do wszystkich elementów zapewniają pompy oleju.

Na czym polega ich działanie?

Pompy oleju wytwarzają w układzie smarowania ciśnienia, które sprawia, że olej jest przetłaczany do wszystkich, szczególnie tych najmocniej obciążonych elementów. W silnikach tłokowych można spotkać pompy oleju zębate. Mogą to być pompy o zazębieniu wewnętrznym lub zewnętrznym. Rodzaj pompy dobiera się pod kątem pojazdu; inny rodzaj pomp stosowany jest w przypadku silników w samochodach osobowych, a inny w samochodach ciężarowych czy maszynach rolniczych; pojazdy te potrzebują do prawidłowej pracy silnika zdecydowanie większych ilości oleju niż silniki w samochodach osobowych. W samochodach ciężarowych najczęściej stosowane są pompy o zazębieniu wewnętrznym; pompy o zazębieniu zewnętrznym, które mają wyższe prędkości obrotowe najczęściej stosowane są w samochodach osobowych.

Jakie zadania wykonują pompy oleju?

Tłoczenie oleju znajdującego się w misce olejowej to oczywiście podstawowa rola każdej pompy oleju. Olej, który tłoczony jest przez pompę olejową musi dotrzeć do wszystkich elementów ślizgowych silnika. Olej chroni także silnik przed korozją i przegrzaniem. Bez sprawnie działającej pompy oleju wykonywanie tych zadań przez olej jest niemożliwe. Nie w każdym przypadku możliwy jest remont pompy paliwa która ulega awarii. Bardzo często musi ona zostać wymieniona na nową. Z zakupem nie powinno być jednak żadnych problemów.