Wybór tarczy do betonu

Wybór tarczy do betonu

Beton i kamień to materiały, które nie są szczególnie wdzięczne, jeśli chodzi o ich cięcie. Tarcza do cięcia betonu musi być nie tylko wyjątkowo wytrzymała, ale też odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie wszystkie tarcze do cięcia, spełniają takie kryteria.

Na co zwrócić uwagę

Poza wspomnianą wytrzymałością, która zagwarantuje nam, że nie będziemy zbyt często wymieniać urządzenia, warto zdecydować się na tarcze do betonu, która pracuje na mokro. Beton tnie się bowiem wyjątkowo niewdzięcznie i jeśli zdecydujemy się na tarcze do cięcia, która pracują na sucho, będzie to dla nas wyjątkowo uciążliwe i niewygodne. Tarcze do cięcia betonu, które są schładzane, pozwolą nam na wykonywanie dłuższych cięć bez konieczności przerywania pracy.

Tarcza do cięcia betonu powinna być też odpowiednio wzmocniona. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie włókna szklanego, które nie tylko podtrzymuje, ale też profiluje dysk. Ostatecznie ważny jest wybór czy lepsza dla nas będzie tarcza do cięcia betonu segmentowa, czy tarcze do betonu pełne. Te drugie są co prawda dużo tańsze, ale tarcze do betonu segmentowe o wiele wytrzymalsze.

Tarcza diamentowa

Wielu ekspertów jest zdania, że najkorzystniejszym wyborem są tarcze do betonu diamentowe. Ich ostrza pokryte są sproszkowanym diamentem syntetycznym, a same urządzenia cieszą się dużą sympatią, właśnie ze względu na ich wyjątkową wytrzymałość i żywotność. Jeśli chodzi o ceny tego typu urządzeń, to rozdźwięk tu jest olbrzymi.

Najtańsze tarczę kosztują nawet w przecenach około trzech złotych. Te najdroższe używane w budownictwie i przemyśle nawet dziewięćset złotych.