Tarcza do cięcia betonu

Tarcza do cięcia betonu

Beton i kamień są materiałami niezwykle wymagającymi i twardymi. Jeśli chcemy je odpowiednio przyciąć, to potrzebna nam będzie tarcza do cięcia betonu.

Kryteria doboru

Tarcza do cięcia betonu musi być przede wszystkim wytrzymała. W innym wypadku będziemy zmuszeni co rusz wymieniać urządzenie, a jego żywotność będzie naprawdę krótka. To jest główne kryterium, jakie powinniśmy zastosować w przypadku tego typu materiału. Interesuje nas też to czy tarcza do cięcia betonu będzie pracować na mokro, czy na sucho. Beton jest materiałem wytrzymałym i urządzenie pracujące na sucho, może być dla nas wysoce uciążliwe ze względu na konieczność schładzania go.

W przypadku tarczy pracującej na mokro praca będzie wydajniejsza, a zastosowane cięcia dłuższe, gdyż kluczowe elementy tarczy nie nagrzewają się tak bardzo, jak w przypadku pracy suchej. Ważny jest także profil dysku oraz wzmocnienia. Optymalna tarcza dla nas powinna być wzmacniana włóknem szklanym, które sprawia, że piła jest w stanie przetrzymać długą i zmienną pracę.

Budowa i rozmiar

Współcześnie na rynku spotykamy się z dwoma rodzajami tarcz. To urządzenia segmentowe i pełne. Za tymi drugimi przemawia niska cena, co pozwala nam jednorazowo zakupić dużą ich liczbę. Jednak tarcze segmentowe są dużo wydajniejsze i sprawniejsze. Ważny jest też rozmiar, który powinien być dostosowany do materiału, który tniemy.

Jeśli chodzi o tarczę do betonu, to wybierać możemy w przedziale od stu piętnastu milimetrów do dziewięćset milimetrów. Jednak te największe tarczę przeznaczone są raczej do celów przemysłowych.