Rodzaje koparek oraz ich zastosowanie

Istnieją różne rodzaje koparek, ale każda z nich ma podobny cel – rozdzielenie urobku od gruntu. Koparka musi też załadować urobek na maszynę transportową lub przenieść w specjalne miejsce – np. składowisko. Koparki mogą również po prostu przeładowywać materiał sypki – w tym najczęściej sól drogową i węgiel. Typy koparek rozróżnia się m.in. pod względem zastosowania oraz rodzajów podwozia i napędu. Inne są też źródła sterowania – np. hydrauliczne, mechaniczne, pneumatyczne lub elektryczne. Warto dokładnie przeanalizować poszczególne cechy i zastanowić się jaką koparkę kupić lub wynająć. Wiele firm – tak jak np. Bergerat Monnoyeur oferuje nie tylko nowe maszyny, ale też używane.

Podział koparek ze względu na zastosowanie

Inny rodzaj koparki zastosujemy w pracy przy wykonywaniu wykopów o dużych objętościach, inne na niewielkich powierzchniach działki lub wykopów liniowych. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się koparka przedsiębierna, którą można pracować na poziomie dna wykopu. Pojemności łyżek wynoszą średnio 0,25 m³, 0,5 m³ i 1,2 m. W drugim przypadku warto sięgnąć po koparkę podsiębierną. Ustawia się je na górze wykopu, dlatego nadaje się do miejsc, w których nie ma dostępu do dna tego wykopu.

Inne rodzaje koparek pod względem zastosowania to na przykład:

  • koparka zbierakowa – polecana przy wąskich wykopach i piaszczystych powierzchniach,
  • koparka chwytakowa – zastosowanie koparki chwytakowej ma miejsce głównie przy wyciąganiu gruntów ze zbiorników wodnych oraz wodnistych, błotnych terenów,
  • minikoparki – maszyny, które są chętnie wybierane do wszystkich powierzchni. Mniejsza wielkość wpływa na uniwersalność zastosowania. Wysoką jakością cechują się w tym przypadku szczególnie minikoparki cat.

Warto zwrócić też uwagę na rozróżnienie koparek pod względem wykonywania samej pracy. Niektóre koparki pracują w ciągłym trybie – nie ma przerwy pomiędzy jednym a drugim etapem pracy. Dotyczy to najczęściej koparek wielonaczyniowych, połączonych zamkniętym łańcuchem. Wyróżnia się też koparki, które mają przerywany cykl pracy. Mają one tylko jedno naczynie urabiające, więc ich aktywność jest fragmentaryczna. Najpierw następuje przeniesienie urobku, a później opróżnienie naczynia i powrót do pierwszej pozycji.

Podział koparek ze względu na rodzaj podwozia

Podwozie jest podstawowym elementem każdej koparki – to tzw. zespół nośny urządzenia. Koparka składa się właśnie z podwozia oraz kabiny i urządzeń sterujących określanych razem jako nadwozie. Ze względu na typ podwozia klasyfikuje się poniższe rodzaje koparek:

  • koparki kroczące – potrzebne przy ciężkich pracach, szczególnie w trudnych warunkach, np. przy regulacji rzek, koszeniu skarp, na bagnistych i błotnych terenach,
  • koparki na podwoziu gąsienicowym – przydatne na terenach niestabilnych, o dużej pochyłości,
  • koparki na podwoziu kołowym – są lekkie i szybkie, mogą poruszać się po publicznych drogach – nie tylko na placu budowy.

Rozróżnia się też rodzaje podwozia, które pozwalają umieścić koparkę np. na samochodzie lub wagonie kolejowym oraz na przyczepie bez napędu jazdy – takiej, którą ciągnie ciągnik.

Podział koparek ze względu na rodzaj napędu

Koparki mogą mieć swoje źródło napędu w silniku spalinowym, elektrycznym (często wielosilnikowym) lub napędzie spalinowo-elektrycznym. Ten ostatni przykład to połączenie napędu silnika spalinowego z elektrycznym generatorem, który jest przez ten silnik napędzany. Napęd elektryczny z powodzeniem wykorzystany został np. w koparkach linowych Caterpillar. Jest to elektryczny układ napędowy AC IGBT, który m.in. zmniejsza koszty eksploatacji. Dodatkowym atutem jest też łatwiejsza konserwacja. Koparki z napędem elektrycznym od producenta Caterpillar mogą usunąć nadkład w kopalniach o dowolnej lokalizacji, zapewniając wydajność i bezpieczeństwo. Te cechy maszyny wynikają z nowoczesnej, starannie przemyślanej i przede wszystkim unikatowej konstrukcji.

Koparki na sprzedaż czy na wynajem?

Prace budowlane nie są równoznaczne z koniecznością kupna nowej koparki. Jest to oczywiście jedno z rozwiązań, wskazanych dla prężnie działających firm. Jeśli przedsiębiorstwo zawodowo zajmuje się pracą z maszynami, zakup nowej koparki jest zalecanym wydatkiem.

Koparki na sprzedaż mogą być jednak używane. Profesjonalne firmy oprócz sprzedaży oferują także wynajem nowych i używanych koparek, co służy szczególnie wykonaniu jednorazowego projektu. To propozycja, która również cieszy się zainteresowaniem użytkowników. Kupić i wypożyczyć można np. koparki kołowe Cat, wyróżniające się pod względem prędkości i mobilności. Caterpillar oferuje też inne maszyny, np. koparki gąsienicowe i zgarniakowe. Przy kopaniu rowów, kształtowaniu krajobrazu oraz rozbijaniu asfaltu i innych nawierzchni dobrze sprawdzą się też koparko-ładowarki Cat. Zapewniają precyzję i zwiększenie wydajności pracy – przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji.