Pamięć w zniczu ukryta

Pamięć w zniczu ukryta

Znicze można spotkać niemal na każdym grobie, bez względu na to, czy jest to cmentarz komunalny, czy parafialny. Wiele osób dokłada starań, by na grobach bliskich znicze paliły się bez przerwy, dając w ten sposób dowód żywej pamięci o tych, którzy znaleźli się już po drugiej stronie.

Znicz – światło wieczności

Współczesne znicze różnią się wielkością, kształtem, a nierzadko także charakterem, dzięki czemu bez problemu można znaleźć optymalne rozwiązanie. Dla żyjących znicz to przede wszystkim symbol pamięci o zmarłych, dający jednocześnie na spotkanie po drugiej stronie.
Znicze artystyczne zachwycają pięknej i niepowtarzalnością, są wyjątkowe i niezwykłe, świadcząc przede wszystkim o kunszcie artystycznym autora. Często różnią się kształtem oraz sposobem wykonania.

Imponująco prezentują się także znicze otwarte, z wyraźnie widocznym płomieniem – ich cechą jest przede wszystkim żywy ogień.

Świąteczny charakter ma znicz witraż, nawiązujący często do wydarzeń biblijnych oraz radości i szczęścia w życiu wiecznym. Symboliczny charakter ma również znicz kapliczka, który można spotkać zarówno na grobach osób dorosłych, jak i dzieci. Istotną funkcję w tej kwestii spełnia także kolor zniczy, zwłaszcza w przypadku dzieci, których groby są zazwyczaj ozdabiane zniczami w kolorze białym.

Zwolennicy nowoczesności wybierają często znicze ledowe, które przez długi czas zapewniają kolorowy blask, tworząc niezwykłe efekty wizualne, zwłaszcza w porze wieczorno-nocnej. Podobny charakter ma znicz elektryczny, który – dzięki wymiennym bateriom – przez długi czas może zdobić groby bliskich osób.