Nietuzinkowe znicze

Nietuzinkowe znicze

Odwiedzając cmentarz, zarówno parafialny, jak komunalny, na wielu grobach można spotkać palące się znicze. Poszczególne propozycje różnią się wyglądem i charakterem, obok tradycyjnych, palących się żywym ogniem, można spotkać znicze elektryczne i ledowe, mieniące się bogactwem kolorów.

Znicze to symbol pamięci i miłości – nie zastąpią bliskiej osoby, stanowią jednak symboliczne pojednanie pomiędzy światem rzeczywistym i duchowym.

Symbol wieczności

Wiele osób zwraca uwagę na wygląd i charakter zniczy, dokładając starań, by w szczególny sposób przywoływały one w pamięci tych, których już nie ma wśród żywych. Możliwości w zakresie wyboru jest bardzo wiele, godne uwagi i zainteresowania są przede wszystkim znicze artystyczne, nierzadko stanowiące swoiste dzieło sztuki.

Wyjątkowy charakter mają także znicze otwarte, palące się żywym, jasnym płomieniem, stanowiące symboliczne oczyszczenie i pojednanie duchowe. Na wielu grobach spotkać można także znicze ledowe, zachwycające pięknem kolorów i niesamowitym blaskiem, zwłaszcza po zmroku. Równie imponująco prezentuje się znicz elektryczny, który, choć emituje sztuczne światło, wyjątkowo pięknie zdobi groby bliskich, przyjaciół i znajomych.

W okresie świątecznym na wielu grobach pojawia się znicz witraż, który obok propozycji okolicznościowych, podkreśla charakter i magię okresu świątecznego, ważnego zarówno dla żyjących, jak i tych, którzy pożegnali się już z tym światem. Uwagę przyciąga również znicz kapliczka, stawiany zarówno na grobach dzieci, jak i dorosłych.